இன்று இரவு மெகயின் ஏன் ஜெயிக்கக் கூடும்?


முதலில் வீடியோ பார்த்துவிடவும்: (இறுதி வரை பார்க்கவும்)

அமெரிக்காவில் ஈகோ முக்கியம். தோல்வி என்பது அகராதியில் கூடாது. இராக்கில் பின்வாங்கும் ஒபாமாவுக்கு வாக்கா? அல்லது வெற்றித் திருமகன் ஜான் மெகயினா?

போரில் சிறைபிடிக்கப்பட்டாலும் உள்ளந்தளராத உத்தமர் மெகயின் என்பது முதற் காரணம்.


அடுத்த வீடியோவும் அமெரிக்கர்களின் மனவோட்டத்தை சொல்கிறது:

நீங்கள் சம்பாதிக்கும் ஓரணாவில் இருந்து அரையணாவைப் பிடுங்கி, பிச்சையெடுப்பவருக்கு தரும் ஒபாமாவுக்கு ஓட்டா? அள்ளது சோம்பேறிகளை உழைத்து சம்பாதித்து முன்னேறச் சொல்லும் ஜான் மெகயினா?

கிடைக்கிற சம்பளத்தை சுளையாக வீட்டுக்கு எடுத்துப் போக சொல்பவரா? ஈட்டிக்கடைகாரராக பாதி பிடுங்கிக் கொள்பவரா?

மெகயின் வருமான வரிவிலக்கு தருவார் என்பது இரண்டாவது காரணம்.


தொடர்புள்ள இடுகைகள்:

1. அசலாக சொன்ன பத்து காரணங்கள்: ஏன் மெகயின்?

2. அமெரிக்க தேர்தல் களம், பாஸ்கர் – உயிரோசை:

மெகைனின் திட்டத்தைப் பொறுத்த வரை கார்ப்பரேட் நிறுவனங்களின் வரியை 35% இல் இருந்து 25% குறைப்பது, புஷ் தற்காலிகமாக அறிமுகப்படுத்திய வரிக் குறைப்பை நிரந்தரமாக்குவது, முக்கியமாக அரசாங்கத்தின் செலவைக் குறைப்பது முதலானவை பிரதான அம்சங்கள். ஈராக்கில் உள்ள ராணுவத்தை இப்போதைக்கு, திரும்ப அழைக்க முடியாது என்ற நிலைப்பாட்டைக் கொண்டுள்ளார் மெகைன்.

7 responses to “இன்று இரவு மெகயின் ஏன் ஜெயிக்கக் கூடும்?

 1. கனாக்காணும் கண்கள் மெல்ல……….

 2. நாகு 🙂

  கண்ணை நம்பாதே! உன்னை ஏமாற்றும் 😀

 3. The first video has been removed (why?). Second video only represents “some” americans’ opinion. Bush tax brackets was so skewed towards the benefit of rich people. Warren Buffett once said he only pays 19% of his total income as taxes whereas his secretary pays 30% as taxes. And that’s why he supports Obama. Obama’s tax plan is aimed at bringing fairness in taxes by making affluent people to pay as much as everyone else. Ofcourse upper middle class families (like mine and maybe yours) making a little bit more than $250,000 may have to pay little more tax under Obama (3% more only for the income above $250,000). I think that’s fair. He’s not increasing taxes unfairly. He’s correcting the unfairness that Bush brought in.

  P.S: Sorry for the comment in English. I just wanted to clarify things for those reading this post.

 4. ரமணி,

  இங்கு செல்ல முடிகிறதா? YouTube – Dear Mr. Obama: An Iraq Veteran has a personal message for Barack Obama. McCAIN NEEDS OUR HELP! GET DEAR MR. OBAMA ON TELEVISION IN THE BATTLEGROUND STATES! GO TO RMCPAC.COM

  வரி தொடர்பான பதிவுகள்:

  1. வரி-கழுதையானை « US President 08

  2. ஒரு சில எண்கள்: அமெரிக்க அதிபர்

  3. தென்றல்: “வருமான வரி: தனிநபர் வரியைக் குறைப்பது”

  4. பதிவு, கருத்து, செய்தி அலசல்: “பராக் ஒபாமாவின் பொருளாதாரத் திட்டம்:”

  5. FAQ: அமெரிக்க அதிபர்: “How Your Taxes Will Fare Under Obama, McCain :: Both Promise Overall Cuts, But Vary Widely on Specifics;”

 5. Yes I could see it. Thanks. Well made video from a good US citizen who was fooled into believing that only US soldiers fought for US freedom. He never bothered about innocent Iraqi civilians who were forced to sacrifice their lives for US freedom. And the freedom is not guaranteed after “winning” Iraq war because one Mr.Bin Laden is still out there.

 6. Just hava a question : Upper middleclass with income over $250,000, most of the time even if you take mortgage, 401 K dedcutions etc still pay AMT. so adding 3% more or whatever it is still not a fair deal to a salaried class person compared to those who can hide income on businesses with cash dealing. How will this be addressed?

மறுமொழியொன்றை இடுங்கள்

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  மாற்று )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  மாற்று )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.